“AK PARTİDEN SONRA CHP’li KADİR ABİDEN ŞARAPÇILARA DARBE” - Şarköy Haberleri - Şarköy Haber

“AK PARTİDEN SONRA CHP’li KADİR ABİDEN ŞARAPÇILARA DARBE”

16-06-2019 | 13:50

“AK PARTİDEN SONRA CHP’li KADİR ABİDEN ŞARAPÇILARA DARBE”

Tekirdağ’ın Şarköy İlçesi'nde 15  yıl öncesine kadar her yıl bağ bozumu şenlikleri ve Şarap Festivalleri yapılırdı.

Şarabın başkenti olarak kabul edilen Marmara'nın şirin tatil beldesi Şarköy'de Ak Parti hükümetinin uyguladığı Şarapta ÖTV uygulamasıyla ve Tekelin özelleştirrilmesi aynı zamanda suma kanununu değiştirmesi ve dışarıdan dökme Şarabın ittalatını serbest bırakmasından Şarköy’de bulunan büyük şarap firmaları taşınmak zorunda kaldı.  

Şarköy, Mürefte, Hoşköy irili ufaklı 40 yakın Şaraphane varken bir çok firma üretimi durdrurken bir çok firmada sirke üzümsuyu üretimine geçti.Tekirdağ belediyesi büyükşehir olunca Şarap üretiçileri CHP’li belediye başkanı Kadir Albayrak yıllarca Şarköy Tekeln Şarap fabrikasında müdürolarak görev yapmış olup sektörün içinde görev almış olması Tekirdağ Tekel fabrikası özelleşmeden önce yıllarca Tekirdağ Tekel Şarap ve Rakı Fabrikasının müdürlüğü yaptığı yıllarda üretimyaptığı serilerle  Tekirdağ Rakısını marka yaptığından bu sektörün Kadir Albayrak’tan beklentileri sektörün canlanak olmasıydı. Büyükşehir belediyesine bağlı TESKİ Şarap üretimine yaptırımlar uygulayarak Şaraphanelerin atık sularını TESKİ kanalisayon şebekesine balantılarını iptal etmesi  ve bu gibi işletmelerin arıtma yapmasını şart koşması Ak Parti Khükümetinden sonra CHP’li Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak bu gibiişletmelere yaptırım uyguladığı idida edildi.


BİYOLOJİ ARITMASI OLMAYAN BELEDİYE ŞARAPHANELERDEN BİYOLOJİK ARITMA İSTİYOR
" Şaraplık üzüm para yapmayınca, Şarköy bölgesinde binlerce dönüm şaraplık üzüm bağları söküldü. Şaraplık üzüm üreticisi, zeytine, az miktarda kiraz ve cevize şaraplık üzüm bağları sofralık üzüme çevirdi. Şarap üreticileri geçen yıllaragöre kapesitelerini düşürdü seçme üzüm alıyorlardı, fiyatları kendileri belirliyorlardı. Bu durum şaraplık üzüm üreten bağcıya  ekonomik olarak batırdı. Hiçbir zaman ÖTV şarap üreticine yansımadı direkt tüketiciye yansıdı. Mesela 30 Lira olan şarap 5 lira vergi eklenerek 35 liraya satıldı. Bu da şarap tüketenin cebinden çıktı. Devletin bu uygulaması, denetimleri merdiven altı üretimi bitirdi. Ucuz şarap üretiminin yerini kaliteli şarap üretimi aldı. Rakının pahalı oluşu şarabın tüketimini arttırdı. Şarköy'de iklim özellikleri nedeniyle bölgemizde üretilen üzüm özellikleri hiçbir bölgede yetişmiyor."

Şarköy ve beldeleri Mürete ve Hoşköy'de 40 şarap işletmesi variken. Bu üretim tesislerinin,25 işletmeye kadar düştü Türkiye'de 100 bin ton şarabın yaklaşık 30 bin tonunu karşıladığı belirtildi. TESKİ bize su bize su satıyor.Gönderdiği faturalarda atık su bedeli adı altında para alıyor.Sonrada ben sizin atık suyunuzu almam deyip aarıtmayapın diyor.Kendi kanalizasyon terfi yerlerinde arıtma yok.Olduğu gibi sekiz yüz metre denizin içine arıtmadan veriyor. Şarköy ilçemizin 31 mahalesinin kanalizasyon arıtması yok.Olduğu gibi derelere akıtıyor.Bizden biyolojik arıtma istiyor.  CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak’ın uygulamasıyla bir çok şarap işletmecisi üretimi durdurarak kapatacağı idida edildi.
ETİKET :  

Tümü