. - Şarköy Haberleri - Şarköy Haber

.

01-05-2024 | 22:23

İYİ Parti 5. Olağanüstü Kurultayı bugün yapıldı. Meral Akşener'in yeniden aday olmadığı kurultayda seçim yarışı, Koray Aydın ve Müsavat Dervişoğlu arasında geçti. İkinci turda da genel başkan belli olmadı ve seçim üçüncü tura kaldı. Üçüncü turda en fazla oyu alan Müsavat Dervişoğlu, Meral Akşener'in ardından İYİ Parti'nin ikinci genel başkanı oldu. Dervişoğlu, genel başkan sıfatıyla yaptığı ilk açıklamada "Bugün itibarıyla birbirimize sarılarak, yaralarımızı saracağız. Ondan sonra da iktidar yolculuğuna yine ağabeyim Koray Aydın ile kardeşim Tolga Akalın ile, bu dava için alın teri döken sizlerle yolumuza devam edeceğiz. Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak." dedi. Meral Akşener, Genel Başkan seçilen Dervişoğlu'nu sosyal medya hesabından tebrik etti.
İYİ Parti'de Meral Akşener'in ardından ikinci genel başkan Müsavat Dervişoğlu oldu. Dervişoğlu 611 oyla Koray Aydın'ı geride bırakarak İYİ Parti'nin yeni lideri oldu. 1960 Fatsa doğumlu Dervişoğlu, MHP'de önemli görevlerde bulunmuş bir siyasetçi. MHP'nin 2017'de AK Parti'ye destek vermesi nedeniyle partiden ayrılan Dervişoğlu, İYİ Parti'nin kuruluşunda önemli roller üstlendi.
Müsavat Dervişoğlu, İYİ Parti Kongresi'nde yapılan üçüncü tur seçimleri sonucunda yeni genel başkan seçildi.
İlk iki turda hiçbir adayın salt çoğunluğu sağlayamaması üzerine üçüncü turda sonuçlanan genel başkanlık seçiminde Dervişoğlu 611 oy aldı. Karşısında yarışan Koray Aydın 548 oyda kaldı.
MÜSAVAT DERVİŞOĞLU KİMDİR?
Fatsalı bir ailenin çocuğu olan Dursun Müsavat Dervişoğlu, 1960 Ankara doğumlu.
Lise eğitimini Ankara, Fatsa ve Samsun'da tamamladıktan sonra 1978 yılında Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi İşletme Fakültesi İşletme Bölümü’ne kaydoldu.
12 Eylül 1980 Askeri Darbesi'yle öğrenimine ara verdikten sonra, öğrenci aflarından yararlanarak lisans eğitimini Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü'nde tamamladı.
MHP’nin birçok kademesinde ve gençlik organizasyonlarında görevler üstlenen Dervişoğlu, 1978’de Fatsa Ülkücü Gençlik Derneği Başkanlığı, 1987-1989 arasında Ülkü Ocakları Genel Başkanlığı yaptı.
1989'da dönemin Milliyetçi Çalışma Partisi (MÇP) Genel Başkanı Alparslan Türkeş tarafından MÇP Genel Merkezi'nde, ardından yine Türkeş’in talimatıyla MHP İzmir teşkilatında görevlendirildi.
2000-2011 arası MHP İzmir İl Başkanlığı yaptı. 2009 Yerel Seçimlerinde MHP İzmir belediye başkanı adayı oldu. 2011 Genel Seçiminde milletvekili adayı oldu.
ETİKET :  

Tümü