CHP İl Başkanı SAYGIN ‘Esnaf Kan Ağlıyor’ - Şarköy Haberleri - Şarköy Haber

CHP İl Başkanı SAYGIN ‘Esnaf Kan Ağlıyor’

16-10-2020 | 23:42

CHP İl Başkanları, ekonomik problemler ve pandemi döneminde esnafın yaşadıkları sıkıntılara dikkat çekmek için 81 ilde ortak basın açıklaması yaptı. CHP Tekirdağ İl Başkanı Şener Zeynel Saygın, CHP Tekirdağ İl Başkanlığı yeni binasında yapılan basın açıklamasında, tüm vatandaşların bu süreçten olumsuz etkilenirken en ciddi sıkıntıyı yaşayan kesimlerin başında esnafların geldiğini söyledi.
İl Başkanı Saygın 335 bin esnafın kepenk kapattığını belirterek; “TÜİK’in verilerine göre 2 milyon 616 bin esnafımız varken, bu yıl hem pandeminin hem de yaşanan ekonomik krizin etkisi ile 335 bin esnafı kepenk kapatmak zorunda kalmıştır. “diye konuştu.
“ESNAFA KARŞILIKSIZ TEK KURUŞ YARDIMDA BULUNULMADI”

Pandemi sürecinden en çok esnafları etkilendiğini dile getiren İl Başkanı Saygın; “Esnafımız her geçen gün kötüleşen ekonomik koşullar altında ezilirken artık dayanacak gücü kalmamıştır. Ülkenin dört bir yanından her gün yüzlerce esnafın kepenk kapattığı, siftah yapmadan günü bitirdiği haberlerinin yanı sıra bir de borçlarını ödeyemediği, ailesini geçindiremediği için intihar eden esnaflar ya da tezgâhına el konulduğu için kendini yakan güvencesiz seyyar satıcı haberleri gelmektedir. TÜİK’in verilerine göre 2 milyon 616 bin esnafımız varken, bu yıl hem pandeminin hem de yaşanan ekonomik krizin etkisi ile 335 bin esnafı kepenk kapatmak zorunda kalmıştır. Geçtiğimiz Haziran ayında 7 bin 222 işyeri kapanırken, bu rakam son 5 yılın bütün Haziran aylarındaki en yüksek veri olarak kayıtlara geçmiş durumdadır. Esnafla beraber esnaf sayılan ama dükkanı olmayan pazarcılar, 500 bin kağıt toplayıcısı, 30 bin simitçi, 10 bin çiçekçi, 6 milyon kişi sokaklardan, 1 milyon gündelikçi ise temizlikten geçimini sağlarken, bu emekçiler de hükümet tarafından hep görmezden gelinmiştir.“ ifadelerini kullandı.
“ESNAFTAN İBAN’LA PARA İSTENDİ”
İktidarın esnafın derdine çare olamadığını söyleyen İl Başkanı Saygın; “İktidar bugüne kadar esnafın bir tek derdine çare üretmemiştir. Esnafa sadece faizle kredi verilmiş, verilen kredilerin üzerine faiz eklenerek 3 ay süreyle ertelenmiştir. Tüm bu olumsuz tablo yetmezmiş gibi açlık ve yoksullukla karşı karşıya kalan, gıda paketlerine muhtaç hale gelen esnafa IBAN numarası gönderip para istenmiştir. ”şeklinde konuştu.
ETİKET :  

Tümü