CHP TEKİRDAĞ’DA KAN KAYBETTİ - Şarköy Haberleri - Şarköy Haber

CHP TEKİRDAĞ’DA KAN KAYBETTİ

07-04-2019 | 21:51

CHP TEKİRDAĞ’DA KAN KAYBETTİ

 Parti aslında 3 değil 4 ilçe kazandı. Bu seçimin 2 türlü kazananı Albayrak oldu. Seçimi aslında ittifaklar kazandırdı, ittifaklar kaybettirdi.

 PARA HARCAMADAN SEÇİM ÇALIŞMASI YÜRÜTTÜ

 Kesin olmayan sonuçlara göre, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Millet İttifakı’nın CHP’li adayı Kadir Albayrak oldu.  Sabah namazı ile birlikte 5 yıldır sahaya inen Albayrak, bu girişimlerinin meyvesini 31 Mart’ta yedi. Albayrak seçim çalışması boyunca cebinden hiç para harcamadı. Albayrak’ın ulusal televizyonlarda çıkan reklamlarını da genel merkez finanse etti. Zaman zaman eleştirilen Albayrak’ın seçimden en karlı çıkan isim olduğu aşikar. Halkçı tablo çizen Albayrak, hem seçimi kazanarak hem de para harcamayarak seçimin 2 türlü kazananı oldu.

 

AK PARTİ’NİN KAZANMA FORMÜLÜ: HALKA YAKIN İSİMLERLE SAHAYA İNDİ

 Albayrak’ın yeniden seçilmesinin en büyük faktörü ise halk arasında sürekli dolaşması oldu. Malkara, Şarköy, Saray, Ergene, Çorlu, Çerkezköy, Muratlı, ilçelerinde CHP, Süleymanpaşa, Kapaklı, Hayrabolu’da AK Parti, Marmaraereğlisi ilçesinde DSP sandıktan ilk sırada çıktı. AK Parti 3 ilçede başarılı olmasının faktörlerinden biri de 3 ilçede halkta karşılık bulan isimlerle saha inmesi oldu.

 CÜNEYT YÜKSEL NASIL KAZANDI?

 AK Parti’nin Trakya’daki en büyük başarılarından birisi de Trakya’nın kalbi konumundaki merkez ilçe Süleymanpaşa’yı almak oldu. Süleymanpaşa AK Parti’nin hanesine büyük bir başarı olarak yazıldı. AK Parti’nin bu başarısında seçim stratejisi etkili oldu. Cüneyt Yüksel ilk iş olarak parti içindeki küskünlerle barışmak yoluna gitti. Yüksel küskünleri partiye çekerek olası bir muhalefeti önledi ve küskünlerin oyunu aldı. Öte yandan vatandaşın karşısına ayakları yere balan projelerle çıktı. Medya ve sosyal medyayı etkili kullandı. Şentop’un meclis başkanı seçilmesini iyi değerlendirdi. Şentop’la Tekirdağ’a hizmet gelecek söylemi karşılık buldu. Son bir ayda bakan ziyaretleri yaptırarak vatandaşta hizmet eder algısının oluşmasını sağladı. Toplumda karşılık bulan MHP’li isimleri sahaya sürerek fire verdirmedi. Heykel, Berkay Çakır propagandası vatandaş üzerinde etki yaptı. AK Parti ve MHP’den fire verdirmedi, CHP’deki tepki oylarının bir kısmını aldı. Meclisinden 3 bin 500 fazla oy alarak İYİ Parti’den hatırı sayılır bir oyu hanesine yazdırdı. Kürt ve HDP seçmeninde ciddi oranda oy aldı. Bunda da Kürt kökenli kanaat önderi denilecek kişileri sahaya sürmesi etkili oldu. Özellikle Altınova ve Gündoğdu’dan oylarını artırarak çıktı.

 AK PARTİ 3 DEĞİL 4 İLÇE KAZANDI

 Seçimin sonuçları AK Parti’nin 3 ilçe kazandığını gösterse de aslında 4 ilçe kazandı. DSP’den Marmara Ereğlisi Belediye Başkanı seçilen Hikmet Ata, Ak Parti’nin 2014 adayıydı. AK Parti aday göstermedi DSP’den girdi kazandı. Kazanmasının en büyük etkenlerinden biri de Marmara Ereğlisi’nde uzun yıllar faaliyet gösteren Kaptan Demirçelik firmasının açık desteği oldu. Şimdi Ata’nın AK Parti’ye geçmesine kesin gözü ile bakılıyor.

 SEÇİMİ İTTİFAKLAR KAZANDI VE İTTİFAKLAR KAYBETTİRDİ

 

İlçelerdeki seçimleri kazanmada ittifakların etkisi  büyük oldu. CHP’nin İYİ Parti ile sağlam bir ittifak yapamaması CHP’nin Süleymanpaşa’yı kaybetmesine neden oldu. Seçim öncesi Şarköy’ü İYİ Parti’ye vermeyi reddeden CHP, 12-0’lık bir galibiyetin ardından ilçe verilemeyeceğini söylemişti. Ama bu durum CHP’ye 4 belediyeye neden oldu. İYİ Partililer tepkilerini sandıkta gösterdi. Bunun karşısında AK Parti’nin MHP ile yaptığı su sızmaz ittifak başarılı oldu.

 SEÇİMİN KAYBEDENİ İYİ PARTİ OLDU

 En son seçimlerde bir milletvekili çıkararak önemli bir başarıya imza atan İYİ Parti seçim kaybedeni oldu. Hiçbir belediyeyi alamadığı gibi kendi listesi ile girdiği Süleymanpaşa’da meclis üyesi dahi çıkartamadı. Bu seçimlerde İYİ Parti tabanını konserde edemedi.

 MESTAN ÖZCAN KÖTÜ BAŞLADI KÖTÜ BİTİRDİ

 Cüneyt Yüksel iyi bir propaganda çalışmasına imza attı. Ama büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mestan Özcan çok kötü bir seçim çalışması yürüttü. İstanbullu PR firması ile yürüttüğü seçim çalışması halkta karşılık bulmadı. AK Parti mitingindeki Albayrak konuşması Kürt seçmenin tepkisini çekti. Kucaklayıcı bir tablo çizemedi. Propaganda çalışmalarında kendini tam olarak yansıtamadı. PR firmasının kurbanı oldu. Yüzde 43 oy aldı. Bazı ilçelerde partisinin oyunu yükseltti. Milletvekilliği yolu açıldı.

 Tekirdağ’da kazanan belediye başkanları ve partileri şöyle:

Çorlu – Ahmet Sarıkurt – CHP

Çerkezköy – Vahap Akay – CHP

Malkara – Ulaş Yurdakul – CHP

Muratlı – Nebi Tepe – CHP

Şarköy – Alpay Var – CHP

Ergene – Rasim Yüksel – CHP

Saray – Özgen Erkiş – CHP

Süleymanpaşa – Cüneyt Yüksel – AK Parti

Kapaklı – Mustafa Çetin – AK Parti

Hayrabolu – Osman İnan – AK Parti

Marmaraereğlisi – Hikmet Ata – DSP

 

 
ETİKET :  

Tümü