Çiftçi Mallarını Koruma Başkanlığında Yolsuzluk!... - Şarköy Haberleri - Şarköy Haber

Çiftçi Mallarını Koruma Başkanlığında Yolsuzluk!...

16-10-2020 | 14:08

Çiftçi Mallarını Koruma Başkanlığında  Yolsuzluk!...

Şarköy Çiftçi Mallarını Koruma Başkanlığı'nın önceki yıllarda kötü yönetildiği için borçlarını ödeyemez hale geldiği iddia ediliyor.

Şarköy’de 2 Temmuz 2019 yılında Şarköy Belediye Meclisinde yapılan oylamada  Çiftçi Malları Koruma Başkanlığı seçimleri için gelen Ziraat Odası Başkanı Ömer Düzgen ve Ziraat Odası meclis üyeleri ile katıldılmıştı. Şarköy Belediyesi meclis üyeleri ve belediye başkanıyla birlikte 16 kişi oy kulandı. Aynı şekilde Ziraat odası meclisi ve Ziraat oda başkanı ile berabaer 16 kişi oy kulnmasıyla toplamda 32 kişi oy kullandığı oylamada 1oy boş çıkmıştı.2 listenin oylamaya sunulduğu seçimde Şarköy Çiftçi Malları Koruma başkan adayı Nihat Yavuz 13 oy alırken Diğer listenin başkan adayı Hüseyin Palabıyık 10 oy aldı. Şarköy Çiftçi Malları Koruma başkan ve meclis üyelerinin listede bulunan isimlerinin çizildiği seçimde Şarköy Çiftçi Malları Koruma Başkanlığı Meclisine Rıdvan Duman 18, Günay Batı18, Mahmut Gündoğdu18, Mehmet Taşkıran18, Şerif Bulgurlu 18 oy alarak seçildi.Bu seçilen üyeler kendi arasında Şarköy Çiftçi koruma Başkanı olarak Şerif  Bulgurlu’yu şeçmişti.Fatih Nar , Lütfü Akşar ve Muhtarlardan oluşan Şarköy Çiftçi Koruma Başkanlığı eski yönetimin keyfe göre harcama yaptığı iddiasıyla Şerif Bulgurlu başkanlığında denetleme istendi.Şarköy İlçe Tarım Müdürlüğü tarafından inceleme yapılması ve eski yönetime zimmet çıktığı iddia edilerek ödenmesi talep edildği öğrenildi.

Şarköy Milliyetçi Hareket Partisi İlçe Başkanı Gökhan Yıldız’ın milleti zarara uğratan eski yöneticilerin takipcisi olacağını belirterek.Çiftçi Maları Koruma Başkanlığının geçmiz yönetime ait  borç yasal süreleri geçmesine rağmen borçların ödenmediği, borçların ne şekilde ödenip ödenmeyeceği konusunda da hiçbir girişimin yapılmadığını iddia ediliyor.

Şarköy MHP İlçe Başkanı Gökhan Yıldız Gazetemize Yaptığı Açıklamada ; 

“Çiftçi Mallarını Koruma Başkanlıkları 4081 Çiftçi Malları Koruma Kanunu ile kurulmuştur. Yönetimi de kanun ve yönetmelikte belirlenen esaslara göre seçilmekte olup, bu görevliler görevlerinin gereklerini yerine getirirken sorumluluk bilinciyle hareket etmeli, keyfi davranmamalıdır. Görevlerinin gereklerine aykırı olarak ve keyfi davranmaları halinde kamu görevlisi gibi sorumlulukları bulunmaktadır. Söz konusu bakanlıklar bünyesinde kanuna göre bir sandık bulunmakta olup, bu sandıkta o yılın giderlerine harcanmak üzere daima belli bir mevcudun bulunması gerekir. Bu sandıktaki mevcuda rağmen başkanlıkça borçlar ödenmiyorsa ilgili sandık meclisi üyeleri ve sandık başkanı suç işlemektedirler.Eğer bu sandıkta mevcut herhangi bir para yok ise bunun sorumlusu da yine koruma meclisi üyeleri ve koruma başkanı olup bunun da cezai yaptırımı vardır.Yine yasaya göre Koruma Başkanlığı malları devlet malı hükmünde olduğundan herhangi bir haciz işlemi de yapılamamaktadır.Bundan dolayı borçların ödenmesinde gerekli hassasiyeti göstermeyerek Koruma Başkanlığı’nı zarara uğratan Koruma Meclisi üyeleri ve Koruma Başkanı görevlerini kötüye kullanmaktadırlar. İyi idare edilmeyen bu kurumdaki koruma meclisi üyelerinin ve Koruma Başkanı’nın görevden azledilmesi ve kayyım atanması için de yasal girişimlerde bulunacak ve suç duyurusunda bulunacağız.” dedi.

    Şarköy MHP İlçe Başkanı Yıldız’ın bu iddiasıyla birlikte, Şarköy’deki binlerce hektarlık tarım arazilerinin sahipleri olan çiftçilerden toplanan paraların nereye harcandığı da merak konusu oldu.

 

 
ETİKET :  

Tümü