Esnafı çileden çıkaran faiz artışı! Siyasilerden tepki büyük - Şarköy Haberleri - Şarköy Haber

Esnafı çileden çıkaran faiz artışı! Siyasilerden tepki büyük

21-05-2024 | 22:45

Esnaf kefalet kredi kooperatifleri üzerinden esnafa verilen kredilerin faiz oranları yükseltildi. Daha önce çekilen kredilerde yüzde 120’ye kadar faiz oranı artırıldı. Alınan karar kısa mesajla duyurulurken, esnaf isyan etti.
Halkbank esnaf ve sanatkarların kullandığı borcu devam eden kredilerde faiz oranını yükseltti. En düşük yüzde 7,5 olan faiz oranı yüzde 17'ye kadar yükseldi.
Esnaflarda şok etkisi yaratırken, faiz artışı uyarısı Şarköy Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi aracılığıyla kısa mesaj şeklinde bildirildi
SMS’te “Değerli ortaklarımız, kooperatifimizden kullanmış olduğunuz kredi faiz oranları kullanılan döneme göre Halkbank tarafından yükseltilmiştir. Yükselen faiz oranları ile alakalı kooperatif büromuz ile iletişime geçebilirsiniz” ifadeleri yer aldı.
Mevcut faiz oranları sırasıyla yüzde 7,5 olanlar yüzde 17'ye; yüzde 8,5 olanlar yüzde 18'e; yüzde 9,5 olanlar yüzde 21'e, yüzde 12,5 olanlar yüzde 24'e; yüzde 15 olanlar yüzde 24'e; yüzde 17,5 olanlar yüzde 25'e; yüzde 20 olanlar yüzde 26'ya; yüzde 22,5 olanlar yüzde 27'ye; yüzde 24 olanlar yüzde 28'e; yüzde 25 olanlar 29'a yükseldi.
Tekirdağ Gelecek Partisi İl Başkanı Reçep Nişancı ve DEVA Partisi Süleymanpaşa İlçe Başkanı Ozan Varan AK Parti hükümetinin açıklanan uygulamadan derhal geri adım atmasını isterken Şarköy ilçemizde ana muhalefet partisi ilçe başkanlığından hiç bir açıklama yapılmaması dikkat çekti.
YANLIŞ EKONOMİK POLİTİKALARINIZIN FATURASINI ESNAFA KESEMEZSİNİZ
Gelecek Partisi Tekirdağ İl Başkanı Recep Nişancı Esnaf kredilerine yapılan faiz artışını sert sözlerle eleştirdi. Nişancı açıklamasında; “Esnaf ve Sanatkarlar Kefalet Kredi Kooperatifleri aracılığı ile Esnaf ve Sanatkara kullandırılan kredilerin faizleri 01.05.2024 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yaklaşık %150 arttırıldı.
İtibardan tasarruf olmaz diyerek milletin emanet verdiği devlet hazinesini çarçur edenler bugün gözlerini esnafın cebine dikmesi kabul edilemez. Ülkenin iyi yönetilmemesinden kaynaklanan ekonomik buhran ve ağır vergi yükü altında ezilen esnafın nafakası iktidarın yanlış politikalarının diyeti değildir.Bir gecede zenginlerin devasa vergi borçlarını silen iktidar sahipleri yine bir kararla esnafın sırtındaki faiz yükünü arttırıyorsa hükümet zenginden yana tarafını açık etmiş demektir. Hükümet yetkililerine açık çağrımızdır. Esnaf sizin şamar oğlanınız değildir. Müflis tüccar başı sıkışınca ilk eski defterleri karıştırdığı gibi siz de batırdığınız ülke ekonomisini düzeltmenin yolunu vergi ve faiz yüküyle esnafı
ETİKET :  

Tümü