74 Gün Sonra İlk Cuma Namazı - Şarköy Haberleri - Şarköy Haber

74 Gün Sonra İlk Cuma Namazı

Corona virüsü tedbirleri kapsamında 16 Mart tarihinden beri kapalı olan camiler 29 mayıs cuma namazının kılınmasıyla kademeli olarak açıldı. Diyanet İşleri Başkanlığı cuma salâsından sonra yurt genelinde belirlenen camilerde şükür kurbanı kestirdi. Kimi vatandaşlar camilerde kimileri pazar yeri, stadyum ve otoparklarda namaz kıldı.

30-05-2020 | 14:06

Şarköy’de Cuma Pazarı kurulduğundan mahallelerde yaşayan vatandaşların Cuma pazarı ihtiyaçlarını karşılamak için ilçe merkezine gelmesinden dolayı merkez üç mahalede bulunan beş camide yoğunluk yaşandı. Şarköy kaymakamlığı ve müftülük tarafından ilk önce okul bahçelerinde Cuma namazı kılınması için çalışmalar yaptıktan sonra Millieğtim bakanığının olur vermemesi nedeniyle emniyet müdürlüğü binası yanındaki otopark, Şarköy girişindeki kaymakamlık otoparkında ve sahilde yıkılan Saba motelin bulunduğu boş alanda Cuma namazının kılınması kararı alınıp Şarköy Belediye hoparlörlerinden vatandaşlara duyuru yapıldıktan sonra Tekirdağ valliğinin Metoroloji hava tahminlerini göz önüne alarak mesafe ve maske kurallarına uyularak cami içlerinde kılınabir genelgesi göndermesi nedeniyle camilerin içinde ve önlerinde kındı. Şarköy zabıta ekipleri ve emniyet güçleri cami önlerinde önlemler alırken Cuma namazı kılmak için Camilere gelen Cemaat görevliler tarafından sık sık uyarıldı. 

Çarşı Camii’nde vatandaşlarla birlikte Cuma namazını eda eden Şarköy Müftüsü Menderes Karapunar yaptığı açıklamada; “Gerçekten günlerce ümitle ve dua ile bugünleri bekledik. Çok duygulu anlara şahit olduk. Sevinçten gözleri yaşaran kardeşlerimizi görmek bizleri de ziyadesiyle duygulandırdı. Covıd-19 sonrası cemaat ile ara verdiğimiz namazı, Fethin 567. yıldönümünde tekrar cemaatle namaz kılmayı nasip eden Allahu Teala’ya hamdediyor ve en kısa zamanda salgın hastalıklardan kurtularak yan yana, omuz omuza cemaatle namaz kılacağımız günlere vesile olmasını Rabbimden niyaz ediyorum.” diye konuştu.

 

EDİRNE: Tarihi Selimiye Camii’nde cuma namazı öncesi sosyal mesafe kuralını belirten çizgiler çekildi. Cami girişlerine corona virüsü salgınına karşı uyarıcı afişler asıldı. Edirne Belediyesi, 26 cami ve iki mescitte 50 bin adet tek kullanımlık seccade dağıttı.

 

 

KOCAELİ: İzmit Belediyesi ilçede ibadete açılan camilerin dezenfekte ve temizlik işlemlerini yaptı. Vatandaşlara maske ve seccade dağıttı.

ESKİŞEHİR: Cuma namazı cami avluları dışında Büyükdere Porsuk Spor Kompleksi’ndeki futbol sahasında da kılındı. Namaz kılınacak yerler görevliler tarafından boyayla işaretlendi.

ANTALYA: Antalya Muratpaşa Cami’nde cuma namazı öncesi genel temizlik çalışması yapıldı. Corona virüsü tedbirleri kapsamında caminin şadırvanları kapatıldı.

KONYA: Cuma namazı için pazar yerlerini tercih eden vatandaşların ateşleri görevliler tarafından ölçüldü. Konya Büyükşehir Belediyesi tek kullanımlık seccadeler konuldu.

MERSİN: Akdeniz Ulu Camii bahçesinde dezenfekte çalışması yapan görevliler maskesiz girmek isteyen vatandaşla izin vermedi.

ELAZIĞ: Polisler Mevlana Camii girişinde vatandaşların seccadeleriyle gelip gelmediklerini kontrol etti. Seccadesiz gelen ve 65 yaş ve üstünde olan vatandaşları evlerine geri gönderdi.

BURSA: Cuma namazı için Ulu Camii’ne giden vatandaşlar evlerinde abdest almak yerine şadırvanları kullandı. Cemaate de corona virüsüne karşı namaz öncesi dezenfektan sıkılmadığı görüldü.

 

 

SİVAS: Mürtaza Çeltek isimli vatandaş, cuma namazını kılmak için Paşabey Mahallesi’ndeki Yeni Camii’ye gitti. Namaz vaktini beklerken rahatsızlanıp bayılan Çeltek düşerek başını çarptı. 65 yaşından büyük olduğu tespit eliden vatandaş çağrılan ambulansa binmek istemedi. Sağlık ekipleri ve polisler, vatandaşı zorla ambulans bindirerek hastaneye götürdü.

Vatandaşlar cami avluları dışında stadyum, otopark, çayır, pazar yeri gibi yerlerde de cuma namazı kıldı. İstanbul’da Esenyurt Belediyesi, Cumhuriyet Meydanı'nda kılınan cuma namazı öncesi ve sonrasında geniş önlemler aldı.
ETİKET :  

Tümü