"80 hanelik köyde imam kadrosu var ama köy imamsız" - Şarköy Haberleri - Şarköy Haber

"80 hanelik köyde imam kadrosu var ama köy imamsız"

22-03-2024 | 00:53

Tekirdağ’ın Şarköy ilçesine bağlı 80 hanelik Mursallı mahallesinde yaşayan halk,köylerinde kadrosu ayrılmasına rağmen yaklaşık 4 yıldır imamlarının olmadığını söyledi.
Şarköy İlçesine bağlı 80 hanelik Mursallı Mahalesinde yaşayan halk, köylerinde imam kadrosu olmasına rağmen yaklaşık 4 yıldır vakit, cuma ve bayram namazlarının cemaatle kılamadıklarını, köyde vefat eden biri olduğu takdirde defin işlemleri için Büyükşehir Belediyesi tarafından imam getirmek zorunda kaldıklarını söyledi.
Mursallı köyünde oturan 69 yaşındaki Yaşar Canverdi, 80 hanelik köylerinde imamın olmayışına tepki gösterdi.
Kendi çabalarıyla cami ve imam evi yaptıklarını söyleyen Canverdi, "Camimiz var imamız yoktur. Köyümüzde imam kadrosu var ama gidip başka yerde görev yapıyor. Yazıktır günahtır, camimiz var, imam evi var, yediyüz yıllık osmanlı köyümüzde dört yıldır imam yok. Bırakın vakit namazlarını teravih namazlarını ve Cuma namazlarını kılamıyoruz. İmam mı kalmadı memlekette? Bu gibi yerlere tayini çıkanları merkez ilçelere, başka yerlere veriyorlar. Sorunlarımız çok. Büyüklerimiz burada yaşadı. Biz buraları terk edip nereye gidelim? Sayın Valimiz ve kaymakam beyden buraya bir an önce imam göndermelerinin istiyoruz." dedi.
Mursallı Köyünde yaşayan Hakkı Ulutaş (68)bizim köyümüz yediyüz yıllık. Cami var, imam evi var. 80 hanelik 30 cemaati olan bir köy.Dört yıl oldu köyümüze imam gelmiyor.Önceki yıllar biz köylüler olarak ramazan ayında kendi aramızda para toplayıp köy camimizde terahvi namazlarını kılıyorduk. Bu yıl yine Köyümüze imam verilmediğinden vakit namazları,Cuma Namazı ve teravih namazlarını kılamıyoruz.Bu yılda imam tutmak istedik bizden bir aylığına 30 bin lira istedi.Bizde müftülüğe müracaat ettik.Bir çok köyde imam eksikliği olduğundan siz kendiniz imam bulun dedi. Bu köyün mağduriyetinin giderilmesi lazım." ifadelerini kullandı.
"İmam olmadığı için Cuma namazını kılamıyoruz"
Köylerinde imam olmadığı için Cuma ve Teravih namazının kılamadıklarını, vakit namazlarını da tek başına kıldıklarını söyleyen diğer bir köy sakini kendi paramızla cemaat tarikat mensuplarından imam tutmamızı istiyorlar Diyanet yetkililerinin bu sorunu çözmelerini istedi.
Edinilen bilgiye göre Şarköy ilçesinde bir çok köyün imam açığı olduğu İş Kur aracılığıyla geçici olarak Gaziköy,Kızılcaterziköy,Aşağı Kalamış köylerinin imam ihtiyaçları giderildiği. Mursallı,Bulgur,Palamut,Sofuköy,Şenköy,Güzelköy camilerinde imam bulunmadığından vakit namazları,Cuma ve Teravih namazlarını kılamayan vatandaşlar merkez camilerde birden fazla imam görevlendirildiği halde diyanet dışında cemaat ve tarikat mensuplarının namaz kıldırıp müezzinlik yaptığını idiaa etti.
ETİKET :  

Tümü