19 Mayıs Coşkusu, Şarköy’de Yaşandı - Şarköy Haberleri - Şarköy Haber

19 Mayıs Coşkusu, Şarköy’de Yaşandı

21-05-2024 | 22:40

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Şarköy’de çoşkuyla kutlandı.
Şarköy Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ve Şarköy Anadolu Lisesi tarafından organize edilen kutlamalar çelenk sunma töreni ile başladı. Cumhuriyet Meydanında bulunan Atatürk anıtı önünde düzenlenen çelenk sunma töreninde çelenkler anıta sunuldu. Çelenklerin anıta sunulmasının ardından saygı duruşu ve İstiklal marşının okunmasının ardından çelenk sunma töreni sona erdi.
Cumhuriyet Meydanında düzenlenen çelenk sunma töreninin ardından, Sporcu ve öğrenci gençler tarafından, Cumhuriyet Meydanında çeşitli gösteriler düzenlendi. Günün anlamını ve önemini belirten konuşmasını Şarköy Gençlik Müdürü Davut Ertiryaki yaptı.
“Sayın Kaymakamım, Sayın Belediye Başkanım, Sayın Daire Amirlerim, Değerli Konuklar ve Geleceğimizin Teminatı olan Sevgili Gençler, Bugün, Mustafa Kemal'in Samsun'da tutuşturduğu kurtuluş meşalesinin, Anadolu’da elden ele, gönülden gönüle dolaşmasının 105. yıldönümü. O gün Samsun'un vatanperver insanlarını selamlayan Atatürk'ün taşıdığı duygularla sizleri selamlıyorum. Milletimizin tüm onur ve asaletiyle Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün rehberliğinde tarih sahnesinde bir defa daha şaha kalkışının başlangıcıdır 19 Mayıs. 19 Mayıs, sadece Türk milli kurtuluş hareketinin başlangıcı değil, yeni Türk devletinin de çağdaş değerlerle milletler ailesi içerisinde yerini almasının adıdır. 19 Mayıs, gençlik; gençlik gelecek demektir. Türk genci, Türk İstiklali ve Türk Cumhuriyeti'nin yılmaz bekçisi, bugün ve yarınların tek ve en büyük güvencesidir. "Sizler yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz. Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler asla ve asla yorulmazlar." diyor Atatürk.
Sevgili gençler,
"Siz Türk'e istiklâl aşkını veren, Kara Fatmaların, Nene Hatunların, Yalnız Efelerin; Siz " Hasan Tahsinlerin, Seyit Onbaşıların; Siz tarihi tarih yapan Barbarosların, Ulubatlı Hasanların, Yavuzların, Atatürklerin soyundansınız." Binlerce şehit vererek, sıkıntı ve yokluklar içinde, büyük özverilerle kurulan Türkiye Cumhuriyeti sizlere emanettir. Bu değerli emaneti yaşatmak ve sonsuza kadar korumak, gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktarmak, en başta gelen görev ve sorumluluğunuz olmalıdır.
Unutmayınız ki ‘Vatanını en çok seven, görevini en iyi yapandır’.
Sözde değil, bu özde duygularla, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını ve bu vatan için canlarını seve seve feda eden aziz şehitlerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyor; siz gençlerimizin bayramını tebrik ediyorum”dedi.
Öğrencilerin şiir ve gösterileriyle devam eden program 19 Mayıs kutlama etkinlikleri çerçevesinde, İlimiz ve ilçemizde düzenlenen sportif ve kültürel yarışmalarda dereceye giren öğrencilerimize ödüllerinin verilmesiyle sona erdi.
19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlama programına İlçemiz Kaymakamı Dr. Ahmet Naci Helvacı, Belediye Başkanı Alpay Var, Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Talip Aykaç, Garnizon Komutanı Bilal Sert, Jandarma Komutanı Ütğm. Hasan Doğan, Emniyet Müdür V. İlhan Demir , kurum amirleri, siyasi parti temsilcileri, Gaziler, ve vatandaşlar katıldı.

 
ETİKET :  

Tümü