Şarköy'de İlginç Bir Durum: Müdürler Neden Kaçıyor? - Şarköy Haberleri - Şarköy Haber

Şarköy'de İlginç Bir Durum: Müdürler Neden Kaçıyor?

05-06-2024 | 16:50

2024 yılı Öğretmenlerin İsteğe Bağlı İl İçi Atama sonuçları 23 Mayıs 2024 tarihi itibarıyla açıklandı. Sonuçlara baktığımızda Şarköy’de diğer ilçelerde olmayan bir durumu fark ettik. Şarköy’den kaçan kaçana!
"Şarköy'de Yöneticilerin Kaçışı: Müdürlükte Neler Oluyor?"
2024 yılı Öğretmenlerin İsteğe Bağlı İl İçi Atama sonuçları 23 Mayıs 2024 tarihi itibarıyla açıklandı. Sonuçlara baktığımızda Şarköy’de diğer ilçelerde olmayan bir durumu fark ettik. Şarköy’den kaçan kaçana!
Şarköy Halk Eğitim Merkezi, Şarköy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, 17 Kasım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi müdürleri, yapılan bu son atamalarda müracaat ederek öğretmenliğe geri dönüş yapıp müdürlük yapmak istememişlerdir.
Mürefte Anadolu Lisesi Müdürü ise, sebebi bilinmeyen bir şekilde okulların kapanmasına bir aydan daha kısa bir süre kala görevlendirmesine son verilerek merkeze öğretmen olarak çekilmiş ve okul idarecisiz bırakılmıştır. Hayatın olağan akışına ters düşen bu durumlar için ayrı bir parantez açmak ve ilçemizin bu önemli kurumlarında yöneticilik görevinden kaçışın nedenlerini ortaya koyma gerekliliği elzem olmuştur.
"Şarköy'de Eğitimde Kriz: Müdürler Neden İstifa Ediyor?"
Sonuçlar üzerinde sorumlu gazetecilik anlayışıyla hareket ederek bunun bir tesadüf mü yoksa belirli nedenlere bağlı olarak mı oluştuğunu incelediğimizde çok kısa bir araştırmayla kesinlikle tesadüf olmadığı ortaya çıktı! Kimi zaman çok sıradan ve incelendiğinde her yönüyle kurgusal olduğu fark edilen inceleme ve soruşturmalarla, kimi zamansa ilçe idaresi tarafından yapılan baskı ve mobbing ile garip talepler ve uygulamalarla okul idarecilerini canından bezdirdikleri ve bunun da ya zorunlu uzaklaştırılmayla ya da kendi istekleriyle uzaklaşmaları sonucuna yol açtığı çok açık, çok net bir şekilde karşımıza çıkmıştır.
"Şarköy'de Müdürlük Krizi: Yöneticiler Neden Görevlerini Terk Ediyor?"
Sahadaki bilgili, tecrübeli, inisiyatif alabilen ve değer üretmeye çalışan idareci ve yöneticilerin bu şekilde işten soğutulmasının sonuçlarının nelere yol açabileceğini görebilmek ve anlayabilmek için uzman olmaya gerek yoktur. Makul bir zeka bu durumu anlamak için fazlasıyla yeterli olacaktır. İlçe siyasetinin ve ilçe idaresinin konuya yaklaşımındaki duyarsızlık ortadayken ve konunun hassasiyetini düşündüğümüzde “eğitim” gibi asla küçümsenmeyecek bir konuda yaşanan bu sorunun acilen ele alınması ve çözüme kavuşturulması, gazeteci sorumluluğuyla önce bizlere ve aynı zamanda da tüm Şarköy halkına ve öğrenci velilerine büyük sorumluluk yüklemektedir.
"Şarköy'de Eğitimde Dönüşüm: Müdürler Neden Değişiyor?"
Yıllardır Tekirdağ’ın ve dolayısıyla Şarköy’ün, ülke genelinde resmi makamlarca (YÖK, ÖSYM, TÜİK) açıklanan eğitim değerlendirme sonuçlarında tüm şehirler içerisinde sonlarda bulunması ve bunun yöneticiler tarafından gizli tutularak beklenti oluşmasını engellemeye çalışması, işte tam da bu anlayıştan kaynaklanmaktadır. Bizler de susarsak, bu duruma ses çıkarmazsak, bu günaha ortak olup bu vebali üzerimizde taşımış olacağız.
"Şarköy'de Eğitim Krizi: Müdürlükler Neden Boşalıyor?"
Sonuç olarak, bu konunun takipçisi olmak boynumuzun borcudur. Eğitim gibi önemli bir konuda yaşanan bu yöneticilik krizine çözüm bulunması için gerekli adımların atılması, hem gazetecilik hem de vatandaşlık sorumluluğumuz gereğidir.
ETİKET :  

Tümü