ŞARKÖY’DE SAĞLIK SİSTEMİ ÇÖKTÜ - Şarköy Haberleri - Şarköy Haber

ŞARKÖY’DE SAĞLIK SİSTEMİ ÇÖKTÜ

01-07-2019 | 13:49

Şarköy Devlet Hastanesi’nde zemin katında su baskınları ve kanalizasyon patlakları meydana gelmeye başladı. Eczane servisini su basması nedeniyle bircçok ilaç ve malzemeler kullanılmaz hale geldi. Havalandırma sistemlerinden dolayı hastanenin tavanından su akması vatandaşların tepkisini çekti.
Şarköy 19 Mart 2019 yılında seçimlerden önce Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop tarafından görkemli bir şekilde açılışı yapılan Şarköy devlet Hastanesi 5 ay gibi sürede dökülmesi vatandaşların tepkisini çekiyor.T.C Sağlık Bakanlığı Sağlık yatırımlar Genel Müdürlüğü İnşaat Uygulama Daire Başkanlığ Tarafından 12.155.000.00 TL i Yüklenici firma Doğan Karataş ihale edilen 30 yataklı (50) yatak kapaşteli Şarköy devlet hastanesi kullanılmaz durumda.İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Şarköy ilçesinde, beş ay önce hasta kabulüne başlayan İşarköy Devlet Hastanesi'nde yer yer çökmeler meydana gelirken aynı zamanda havalandırma sisteminden tavandan sızan suları hastane çalışanlarını ve hasta yakınlarını tedirgin ediyor. Sızan su damlalarına karşı ise çöp kovalarıyla önlem alındı. 'HASTA YATAK ODALARINA KOVA BIRAKILDI'

Şarköy’de 2017 yılında temeli atılan yaklaşık 6 bin 375 metrekare alan üzerine 876 metrekarelik tavana oturtmalı 8 bin 45 metrekare 5 katlı 50 yataklı olarak inşa edilen Devlet Hastanesi, geçen mart ayında ayında hasta kabulüne başladı. Yeni tamamlanan hastanenin çatısında su sızıntısı başladı. Sızıntı nedeniyle koridorlara damlayan suyun zemini oluşturmasıyla olası kazalara yol açmasını önlemek amacıyla koridorlara ve hasta yatak odalarına kova bırakıldı. Hastanede ayrıca ıslak bölgelere de 'dikkat kaygan zemin' yazılı uyarı tabelası konuldu.

Hastanenin temeline trenej ve iyi izalasyon yapılamadığından yzmur yağışlarında zemin katlarda bulunan sevisleri su başmasından kullanılmaz halde olduğu cephesinde ise gider bölümünün düzgün yapılmamasından dolayı ve yağmur sularının da birikmesi ile hastane duvarında yer yer çökmeler meydana geldi. Şarköy Devlet Hastanesi yetkilileri ise hastanenin geçici kabulünün yapıldığını ve kesin kabulünün yaşanan sızıntının giderilmesi ile yapılacağını ifade ederek müteahhit firma oluşan soruna ilişkin çalıştığını bildirdi.
DOKTOR SIKINTISI HEP VARDI
Fiziki şartlarında yaşanan bunca sıkıntıya rağmen bölge halkına hizmet vermeye devam eden Şarköy Devlet Hastanesinde uzman doktor sorunu da hat safhaya ulaştı.
Çocuk, Dâhiliye, Anestezi, Kadın Hastalıkları, Ortopedi, İntaniye gibi birçok poliklinikte uzman doktorun bulunmayışı ya da izinde olması hasta ve hasta yakınlarının tepkisine yol açıyor.
5 ay önce modern bir hastaneye kavuşmanın sevincini yaşadıklarını dile getiren Şarköy’lüler, “Böylesine modern bir hastanemiz var. Yılın büyük bölümünde mutlaka en az birkaç poliklinikte doktor olmuyor. Yine Tekirdağ yollarını aşındırıyoruz. Adeta hevesimiz kursağımızda kaldı. Şimdi de birçok poliklinikte doktor yok. Ya izindeler, ya da tayinle gitmişler” şeklinde tepkilerini dile getirdiler.
HASTALAR KAPILARIN GEÇ AÇILMASINDAN ŞİKAYETÇİ
Sıra almak için sabah erken saatlerde hastane yolarına düşdüğünü belirten hastalar ve yakınları saat 09:00 da hastane kapılarının açıldığını doktorların Şarköy dışından geçici görevle geldiğinden Saat 10:00 da hasta kabülü yaptığını hastane bahçesinde oturmak için bank olmadığından sıkıntı yaşadıklarını belirten vatandaşlar bu sorunun bir an önce çözülmesini istediler.
Geçtiğimiz günlerde Şarköy Kaymakamı Kemal Yıldız’a ulaşan şikayetler nedeniyle Şarköy Devlet Hastanesindeki aksaklıkları Tekirdağ Valisine aktarması nedeni ile Vali Aziz Yıldırım, Şarköy ilçemizde 19.03.2019 tarihinde hizmete açılan Şarköy Devlet Hastanesini ziyaret etti.
Ziyaretleri sırasında Vali Yıldırım, Şarköy Devlet Hastanesinin eksikliklerin tamamlanması ve bir an önce halkımıza en iyi hizmetin sunulması için yüklenici firmaya talimat verdi.
Ardından hastaneyi gezerek hastalara acil şifalar diledi.
ETİKET :  

Tümü