Şarköy kirazında hasat başladı - Şarköy Haberleri - Şarköy Haber

Şarköy kirazında hasat başladı

23-06-2022 | 09:53

Tekirdağ'da tadı ve aromasıyla benzerlerinden ayrılan, 55 yıldır adına festival düzenlenen kirazın hasadı başladı.

Tekirdağ'da tadı ve aromasıyla benzerlerinden ayrılan, 55 yıldır adına festival düzenlenen kirazın hasadı başladı.
Geçimini kirazdan sağlayan Kirazlı ve Çınarlı mahalleli üreticiler, sabahın erken saatlerinde geldikleri bahçelerinde meyveleri toplamak için yoğun mesai harcıyor.
Gün boyu dikkatle toplanan kirazlar, özenle kasalara yerleştirildikten sonra satışa hazır hale getiriliyor.
Bölgede 2 bin 700 dekar alanda geçen yıl 2 bin 650 ton üretilen kirazdan bu yıl 2 bin 800 ton ürün bekleniyor.

"Kiraz verimimiz güzel"
İl Tarım ve Orman Müdürü Oktay Öcal, Tekirdağ kirazının rengi ve büyüklüğüyle göze, lezzetiyle damaklara hitap ettiğini söyledi.
İlde daha çok Şarköy ile merkez Süleymanpaşa ilçelerinde üretim yapıldığını, tarlalarda hasat heyecanının yaşandığını anlatan Öcal, "2 bin 700 dekar alanda kiraz üretimi yapılan bölgede bu yıl 2 bin 800 ton civarında rekolte bekliyoruz." dedi.
Üreticilerden kiraz konusunda hiçbir şikayet almadıklarını belirten Öcal, şöyle konuştu:
"Kiraz verimimiz güzel. Ürünlerde herhangi bir hastalık yok. Biz de kurum olarak teknik bilgiler ya da projelerimiz açısından üreticilerimize devamlı destek oluyoruz. Üreticilerimizin verimini artırmak gelirlerini artırmak adına projeler yapıyoruz. Bölgemizde daha çok sofralık ve pastacılık sanayisinde kullanılmak üzere üretilen çeşitler var. Üreticilerimiz kirazları daha çok İstanbul pazarına gönderiyor. Burada kendi satış yapanlar da oluyor."
Öcal, Uluslararası Kiraz Festivali kapsamında düzenlenen "en iyi kiraz" yarışmasının da üreticileri teşvik ettiğini, ayrıca kirazın tanıtımı için önemli bir araç olduğunu vurguladı.
"Verimden memnunuz"
Kirazlı Mahallesi'ndeki üreticilerden Kirazlı Mahalle Muhtarı Lütfü Akşar Mahalemizin adının Kirazlı olmasından anlaşıldığı gibi sınır komşumuz olan Çınarlı mahallesi ile birlikte bu bölgenin en iyi kaliteli en çok üretim yapan üreticiyiz.Kendi bölgemizin ihtiyacını karşıladığımız gibi çevre il ve ilçelrin kiraz ihtiyacını karşıladığımız gibi İstanbul halinin kiraz ihtiyacını karşılayıp İzmir, Bursa illerinde bulunan fabrikalara toptancı şirketler aracılığıyla toptan kamyon bazında kiraz veriyoruz.Tekirdağ’da her yıl yapılan kiraz festivaline kiraz yarışmalarına davet edilirdik ve bizim yetiştirdiğimiz kirazlar dereceye girip ödülleri toplardık.Bu yıl nedense davet edilip çağırılmadık. Bırakın çağırmayı aldığımız duyumlara göre Süleymanpaşa Belediyesi dört ton kirazı Çanakkale bölgesinden alıp Kirazlı kirazı diye pazarlamış buda biz üreticileri çok üzdü”dedi.
Çnarlı Mahalle Muhtarı ve Kiraz üreticisi Coşkun Tekin
, "Erkenci kirazlarla hasada başladık. Verim geçen yıla göre seyrek olsa da herkes kirazlardan memnun. Diğer çeşitler oldukça hasat devam edecek. Sabah erken saatlerde tarlaya gelip kirazlarımızı toplayıp pazara çıkarıyoruz. Üretici kiraz tarlalarında tatlı telaş yaşandığını anlattı.
Hasat zor olsa da verimin yüz güldürdüğünü vurgulayan Tekin, "Sabah erkenden gelip öğlene kadar satacağımız miktarda kiraz topluyoruz. Kirazların bakımı güzel şekilde yapıldığı için hasat zamanı üreticisinin yüzünü güldürüyor. Çınarlı olarak Kiraz, Üzüm ve Zeytin üretimiyle geçimimizi sağlıyoruz bu bölgenin en iyi kirazı ve üzümünü yetiştiriyoruz Çınarlı olarak kalite ve tonaj olarakta kiraz olsun üzüm olsun iddialıyız son yirmi senede revaçta olan altı parmak dediğimiz kiraz türü beşyüz ton oluyor.diğer çeşitlerden kısa sap,fısfış,napolyon,ziraat dokuz dediğimiz ihracat çeşitleriyle beraber yıllık bin ton üzerinde üretim yapıyoruz.Tekirdağ Büyükşehir Kiraz Festifali yaptığı dönemde bizleri festivale davet ederdi.Şarköy bölgesi kiraz üreticisi olarak düzenlenen yarışmalara katılrdık.Üst üste bütün dercelerde bizim ürettiğimiz kirazlar derceye girerdi.Festival alanında Şarköy’den götürdüğümüz kiarazlar kapış kapış satılırdı. Süleymanpaşayı kaybedince başka parti belediyeyi kazanınca biz Şarköy’deki üreticileri davet edilmedi.Duyduklarımıza göre Şarköy bölgesinden kiraz almadığı halde Çanakkalenin Lapseki ilçesinden aldığı kirazları Şarköy Kirazı diye satmaları Biz üreticileri üzdü " ifadesini kullandı.
ETİKET :  

Tümü