TAŞ OCAKLARI ÇİFTÇİLERİ MAHVETTİ - Şarköy Haberleri - Şarköy Haber

TAŞ OCAKLARI ÇİFTÇİLERİ MAHVETTİ

Sulu kırım yaparak çalışması gereken Şarköy Kızılcaterziköy’deki taş ocağının, yasalara aykırı olarak çalıştırılması çiftçiyi perişan etti. Taş ocağından kalkan toz nedeniyle bir çok ürün zarar gördü, üretici binlerce TL zararda.

21-03-2021 | 17:44


Şarköy Kızılcaterziköy Mahallesi Deredoğan mevkii üzerine karabulut gibi çöken taş ocağından çıkan toz çiftçiyi üretemez hale getirdi. Taş ocağı çok ciddi verim kayıplarına neden olurken, ocaktan kalkan toz; ayçiçek, kanola, buğday, üzüm bağları, meyvelik , zeytinlikleri ve ormanları vurdu.

Edinilen bilgiye göre taş ocakları faaliyet yasasında denize en az 5 kilometre mesafe olması şartı aranırken taş ocağının bulunduğu alanla deniz arasında 3 kilometre mesafe olmadığı iddia edilirken bölgede bulunan zeytin ekili olan arazilerde mesafenin 2 kilometre mesafe olmadığı iddia edildi.Bölgede çiftçilk ve tarımdan ekmeğini karşılayan vatandaşlar taş ocakların verdiği zarardan yakınırken bölgede görev yapan muhtarların ve bazı siyasilerin taş ocaklarını fırsata çevirerek çıkar sağladıkları mahalleliler tarafından iddia edildi.

Bölgede çiftçilik yapan Can Gürsoy
Neden göz yumulduğunu anlayamadıklarını belirtti. Taş ocağı sahiplerine toz nedeniyle ürünlerinin zarar gördüğünü anlattıklarında, “Başınızın çaresine bakın” şeklinde cevap aldıklarını söyleyen, . AK Parti Şarköy eski belediye başkanı Can Gürsoy “Biz yapılan yol köprü gibi hizmetlere karşı değiliz.Taş ocağınada karşı değiliz yönetmeliklere uysunlar ekili tarım arazilerimize zarar vermesinler. Alın terimiz ve emeğimizi yok etmesinler ocağın üstünü kapatıp ve sulama ile toz olmasını önleyip köylünün geçim kaynağı olan mahsüllerimize zarar veriliyor. Benim ve abimin 600 dönüm zettinlik arazisi toplamda 3000 dekar zarar gören ekili arazi var. Zeytin Yasası olarak bilinen 3573 sayılı ‘Zeytinliklerin Korunması ve Yabanilerin Aşılattırılması Hakkında Kanun’ zeytinlik alanlara 3 kilometre mesafede zeytinyağı fabrikası haricinde toz ve duman çıkaran, kimyevi atık bırakan herhangi bir tesisin yapılmasını yasaklıyor Zeytin koruma kanununa göre bu taş ocağının burada faaliyet göstermesi suç ve cinayet olduğunu vurguladı. Biz bu taş ocağı hakkında suç duyurusunda bulunduk. Ne hikmetse 10 gün mühürlendi daha sonra açıldı.Zararlarımızın karşılanmasını sağlayacağız. Bu taş ocağının usulsüz kimler tarafından çalışmasına göz yumuluyorsa yasal yönden hakkımızı arayacağız dedi.Şarköy bölgemizde taş ocakları ekili arazilerimize ve ormanlamıza zarar verdiği gibi yolardada trafik kazalarına sebebiyet veriyor ve yolların çökmesine neden oluyor”dedi.
ETİKET :  

Tümü