Tekirdağ sahillerinde tekne operasyonu - Şarköy Haberleri - Şarköy Haber

Tekirdağ sahillerinde tekne operasyonu

07-02-2021 | 19:17

Şarköy ilçesinde sahili işgal eden ve görüntü kirliliği oluşturan tekneler toplanacak
Şarköy ilçesinde sahilini işgal eden ve görüntü kirliliği oluşturan tekne toplanacak
Şarköy ilçesinde plaj bölgelerinin vatandaşlar tarafından kullanılamadığı, bu alanların özel tekneler tarafından işgal edildiği ihbarını alan Sahil Güvenlik TCSG-32 Komutanlığı ekipleri harekete geçti. Bunun üzerine denetime başlayan TCSG-32 Komutanlığı ekipleri, sahillerin özel tekneler tarafından işgal edildiği, usulsüz yanaştırılarak kumluk alana beton döküldüğü ve platformlar kurularak etrafının çevrildiğini tespit etti. Bu durumu fotoğraf ve tutanaklarla kayıt altına alan ekipler, Tekirdağ Valiliği ve Şarköy Kaymakamlığı'na bildirdi. Tekirdağ Valiliği ve Şarköy Kaymakamlığı'nın onayıyla yapılan tespit ve incelemelerden sonra uyarılara rağmen sahilleri işkal ederk görüntü kirlliği oluşturan tekne sahiplerini uyarmaları sonucu uyarılara uymayanlar hakkında işlem yaplacakı. Tespit edilen tekne sahiplerine gerekli tebligat yapılarak 1-1,5 ay süre tanıyan ekipler, süre sonunda uyarıları dikkate almayan tekneler Türk Medeni Kanunu'nun 770 ve 771'inci maddeleri gereğince mülkiyetlerinin kamuya geçirilmesi için işlem başlatılacak..
TCSG-32 Komutanlığı ekipleri, Şarköy sahilinde tespit ettiği tekne için operasyonun startı verecek. Sahili işgal eden, görüntü kirliliği oluşturan teknelerin toplanması için Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ve Şarköy Belediyesi Zabıta Müdürlüğü, Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri ile irtibata geçecek.
Tekne Sahipleri Kaldırmazsa Tekneler vinç ile kamyonlara konulacak
TCSG-32 Komutanlığı önderliğinde ekipler, sahilde bulunan tekneleri vinç yardımıyla kamyonlara yükleyecek. Böylece sahildeki görüntü kirliliği ortadan kalkmış olacak. Yapılan çalışmalar sonucunda Limanlar Yönetmeliği'nin 25. maddesi 2. fıkrasına istinaden toplanan tekneler, Şarköy Jandarma Bölgesi'nde taşınacak. Milli Emlak Müdürlüğü'nce satışı yapılacak olan teknelerin bedelleri 5 yıl süreyle Mal Müdürlüğü veznesinde emanette kalacak. Bu süre içerisinde sahipleri çıkmayan teknelerin bedelleri gelir olarak kayıt edilecek. Öte yandan bütün Tekirdağ sahillerinde operasyonların devam edeceği öğrenildi.
Plajların ve sahillerin temizlenmesiyle ilgili çalışmaların sürdüğünü ifade eden Şarköy Belediye Başkanı Alpay Var, "Özellikle yaz aylarında hemşehrilerimizin sahiller ve plajlardan daha fazla yararlanabilmesi ve denize daha rahat girmeleri için üzerimize düşen görevi yerine getiriyoruz "dedi.
3621 Sayılı Kıyı Kanunu'na göre sahillerin kullanımının halka açık olması gerektiğine de vurgu yapan Var, "Biz de halkımızın çıkarlarını korumak, halka ait alanları halka kazandırmak adına çalışmalarımızı sürdürüyoruz" şeklinde konuştu
ETİKET :  

Tümü