Vali Aziz Yıldırım Zeytin Hasadına Katıldı - Şarköy Haberleri - Şarköy Haber

Vali Aziz Yıldırım Zeytin Hasadına Katıldı

21-11-2020 | 01:16

Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, beraberinde Şarköy Kaymakamı Şenol Kaya, Şarköy Belediye Başkanı Alpay Var, Tarım ve Orman İl Müdürü Oktay Öcal  İl Jandarma Komutanı Kıd. Alb. Osman Kılıç, Şarköy Ziraat Odası Başkanı Ömer Düzgen, İlçe Müftüsü Menderes Karapunar İlçe Milli Eğitim Müdürü Barış Elma, İlçe Emniyet Müdürü Erdal Akkoyun, Tarım ve Orman İlçe Müdürü Murat Sönmez, Marmara Birlik Üst Yönetim Kurulu Üyesi Kemal Dinç ve İğdebağlar Mahalesi Muhtarı Özcan Balıkçı ile birlikte Şarköy ilçesi İğdebağlar Mahallesinde Orhan Ayta’a ait zeytin bahçesinde zeytin hasadına katıldı.
Zeytin üreticileriyle birlikte hasat yapan Vali Yıldırım, zeytin hasadının bol ve bereketli geçmesini diledi. Zeytin hasadı sonrasında Şarköy ilçeside Süleyman Demircan’a ait Zeytin Yağ Fabrikasını ziyaret eden Vali Yıldırım, yetkililerden çalışmaları hakkında bilgi aldı. Daha sonra 26 Ekim 1993 yılında 21 yaşında atandığı Diyarbakır Bismil ilçesi Çavuşlu köyünde babasıla birlikte PKK terör örgütü tarafından sehit edilen Şehit Öğretmen Neşe Alten’in  83 yaşıdaki annesi Nazife Alten’i evinde ziyaret etti.
 Mürefte Mahallesinde Marmarabirlik Zeytin Tarım Satış Kooperatifini ve Marmara Birlik Zeytinyağı Fabrikasını ziyaret eden Vali Yıldırım, yetkililerden çalışmaları hakkında bilgi aldı. Müreftede bulunan zeytin yağ müzesini gezdi. Tarım ve Orman İl Müdürü Oktay Öcal yaptığı açıklamada  “ Zeytincilik, İlçemiz için önemli tarımsal faaliyet alanlarından biri olarak görülmektedir. Genel olarak bölgemizde Gemlik tipi sofralık zeytin yetiştiriciliği gerçekleştirilmektedir. Çiftçilerimiz, yetiştirdikleri zeytinin büyük bir kısmını Marmarabirlik Mürefte Zeytin Tarım Satış Kooperatifi'ne satarken, bir kısmını da kendi imkânları ile değerlendirmektedir.

İlçemizde zeytin yetiştiriciliği, 2.500 üreticinin 41.500 dekar alan üzerinde bulunan yaklaşık 1.037.500 adet zeytin ağacı ile gerçekleşmektedir. Genel olarak sofralık ve yağlık olarak değerlendirildiğinde yıllık ortalama 12 bin ton civarında zeytin üretimimiz gerçekleşmektedir.

İlçemiz genelinde, 2020 yılı üretim sezonunda önceki yıllara göre özellikle kış döneminde daha az yağış gerçekleşmesi, tam çiçeklenme dönemi zamanında meydana gelen lokal aşırı yağışlar ve düşük sıcaklıklar nedeniyle ortaya çıkan döllenme eksikliği ile gece-gündüz sıcaklık farkının yüksek olması nedeniyle zeytin ağaçlarının meyve tutumunda aşırı düşüş gözlemlenmiştir. Yaz aylarının da yağışsız ve sıcak geçmesi ile kuraksama yaşanmış olup, meyve kalitesi düşük kalmıştır. Bazı zeytin ağaçlarında meyve tutumunun gerçekleşmediği ve bu nedenle de ürün hasadı yapılamadığı tespit edilmiştir. Belirtilen iklimsel faktörlerden dolayı, İlçemiz genelinde %40-45 arası rekolte kaybı yaşanabileceği kanaatindeyiz” dedi..
ETİKET :  

Tümü