. - Şarköy Haberleri - Şarköy Haber

.

31-12-2020 | 14:59

AKP İstanbul Milletvekili Hulusi Şentürk, hükümet tarafından çıkarılan 'imar affına' tepki göstererek 'Bu cenazenin kalkması gerekiyor' dedi.
Türkiye Müteahhitler Birliği Genel Sekreteri Hasan Yalçın yaptığı açıklamada, İstanbul'da beklenen olası depremde 60 bine yakın konutun yıkılacağını ve 100 bine yakın insanın hayatını kaybedebileceğini söyledi.
"100 BİNDEN FAZLA CAN KAYBI"
İstanbul'da beklenen olası bir 7 ila 7.5 büyüklüğündeki depreme işaret eden Genel Sekreter Hasan Yalçın, “Yeterli önlem alınmaması durumunda, ulusal gelirde yüzde 10-12 kayıp, 60 bine yakın konutun yıkılması ve 100 binden fazla can kaybı olması söz konusu” dedi.
Cumhuriyet'ten Sefa Uyar'ın haberine göre, Birliğin Başkanvekili Hüseyin Arslan ise denetimsizliğe değinerek. Arslan, “Kamu tarafında da hatalar var. TOKİ’nin birim fiyatları herkesin dilinde” dedi.
TSE standartlarını taşıyan ama kalitesi “TOKİ malzemesi” olarak adlandırılan malzemeler olduğunu belirten Arslan, “Müteahhit birim fiyatları kurtarabilmek için minimum standartları taşıyan malzemeye tevessül ediyor. Standartları geçen imalatçı fazla değil” dedi.
"TÜRKİYE'NİN ETİ BUDU BELLİ"
AKP İstanbul Milletvekili Hulusi Şentürk ise komisyonda 1999 depreminden ders alınması gerektiğini dile getirerek, "20 küsur yıl geçti, ‘kentsel dönüşüm aşağı, kentsel dönüşüm yukarı.’ Geldiğimiz nokta, batmış bir yaklaşım. Doğru yönetilemeyen kentsel dönüşümün çok ağır faturalarını bugün ödemeye başladık” dedi.
AKP'Lİ VEKİLDEN İMAR AFFI TEPKİSİ
Öte yandan AKP İstanbul Milletvekili Hulusi Şentürk, "İmar affıyla binaların yıkılmaz hale getirildiğine” dikkat çeken Şentürk, “Bu cenazenin kalkması gerekiyor” diyerek, “6.5 milyon riskli yapının dönüşümü 170 milyar dolar. Türkiye’nin eti budu belli. Bu, altından kalkılacak rakam değil” değerlendirmesinde bulundu.
ETİKET :  

Tümü