Hoşköy Balıkçı Barınağı Çakılla Doldu Tekneler Mahsur Kaldı - Şarköy Haberleri - Şarköy Haber

Hoşköy Balıkçı Barınağı Çakılla Doldu Tekneler Mahsur Kaldı

06-06-2020 | 17:15

Tekirdağ şarköy ilçesi Hoşköy mahallesinde balıkçı barınağı olarak kullanılan limanın çıkışının çakılla dolması nedeniyle 80 kadar balıkçı teknesi limanda mahsur kaldı. Hoşköy limanın 150 metre uzunluğundaki girişin 125 metresinin çakılla dolmasıyla balığa çıkamadıklarını, liman içinde mahsur kaldıklarını dile getiren balıkçılar Tekirdağ Milletvekili ve TBMM Başkanı Prof.Dr.Mustafa Şentop’un bir an önce harekete geçmesini istedi.
“İKİ YILDIR BÜYÜK BALIKÇI TEKNELERİ GİREMİYOR”
Hoşköy’’de balıkçı tekne sahibi olan Hüseyin Aktay balıkçı barınağının girişinin çakıl ile dolması nedeniyle mahsur kaldığını ve büyük teknelerin barınağa giriş yapamadığını söyledi.

Aktay, konuşmasının devamında, “Şu an limanda mahsur kaldık limanın önü çakıl dolu olduğu için giriş çıkış yapamıyoruz. Biz balıkçılar olarak isteğimiz buradaki çakıl birikintisinin alınıp derinleştirilip eski haline dönüştürülerek biz balıkçıların kullanımına sağlanmasını istiyoruz”dedi. Hoşköy Su Ürünleri Kooperatif Başkanı Fehim Baydemir Balıkçı barınağımız DLH tarafından 1974 yılında yapımına bağlanıp 10 yılda bitirilen barınağımız. Yine aynı şekilde 2009 yılında aynı şekilde çakıl yığıntısı yaparak barınağımızın girişi kapanmıştı.O zamanki DLH müdürlüğü tarafından taraklı gemi getirilerek temizlenmiş olup sorun çözülmüştü.şimdi yine aynı şekilde sorun yaşıyoruz.Fakat muhatap bulamıyoruz.Konuyu defalarca milletvekillerimize ilettik son olarakta aslen Hoşköylü olan TBMM Başkanımız Mustafa Şentop Muhtarlar Derneği açılşını yapmak için Şarköy’e geldiğinde kendisine durumu anlattık.En kısa zamanda çözüme kavuşturacağını söylemesine rağmen 5 aylık süre geçti hiç bir gelişme olmadı.Barınak girişi dahada kapandı.Erozyonunu önlemek ve limanın ucunu doldurarak uzatılması ve limanın ağzına yığılan çakılın boşaltılmasını istiyoruz. Bu liman buradaki balıkçıların tek limanı burası.İrili ufaklı 80 balıkçı buradan geçimini sağlıyor. Yetkililerden yardım bekliyoruz” diye konuştu.
ETİKET :  

Tümü