Öğrencilerin Yol Güzergahında İçki Reklamı - Şarköy Haberleri - Şarköy Haber

Öğrencilerin Yol Güzergahında İçki Reklamı

29-11-2018 | 21:00

İşletmelerin iç ve dış mekanlarında bulunan içki reklamı içeren tabelalar ve özendirici şekilde tanıtım amaçlı reklamların yasaklanmasına rağmen Şarköy ilçemizde alkollü içeceklerin toptan pazarlamasını ve üretimini yapan firma bu yasaklara uymadığı gibi Şarköy Anadolu lisesi öğrencilerinin yol güzergahındaki reklam tabelası yıllarca durduğu görülürken hiç bir yetkilinin yasal işlem yapmadığı iddia edildi.

 

 

 

Alkol yasaklarını içeren kanunun bir maddesi  Market, büfe, bakkal, lokanta gibi alkol satılan yerlerin, iç ve dış mekânlarında bulunan ve içki reklamı olan tabelalar kaldırılacak. Yasağa uymayanlara para cezası verilecek.

11 Haziran 2013 günü yürürlüğe giren ve gece 22.00'den sonra içki satışını yasaklayan 6487 sayılı kanunda, “Alkollü içkilerin her ne surette olursa olsun reklamı ve tanıtımı yapılamaz. İçki satışı yapılan yerlerin tabelaları, bir yıl içinde buna uygun hâle getirilir” düzenlemesine yer verildimesine rağmen Şarköy girişinde bulunan mersubat ve alkolü içeçekler toptancı bayisinin bina duvarında bulunan dev reklam panosu lise öğrencilerinin yol güzrgahında olması yasanının uygulumaya geçtiği beş yıl zaman içinde yetkililerin bu reklemın kaldırılması yönünde hiç bir uyarı ve işlem yapmadığı iddia edildi.

beş yıl önce 11 Haziran 2014'de sona eren. Bu tarihe kadar içki reklamı olan tabelalar kaldırılacak. Yasağa uymayan işletmelere 5-200 bin lira arasında ceza verilecek.

Gazeteport’un haberine göre; geçen yıl çıkarılan ve tartışmalara neden olan yasa ile Alkolde şu düzenlemeler getirildi:

REKLAM YASAK: Alkollü içkilerin reklamı ve tüketicilere yönelik tanıtımı yapılamaz. Bu ürünlerin kullanılmasını ve satışını özendiren veya teşvik eden kampanya, promosyon, etkinlik yapılamaz. Alkollü içkileri üreten, ithal eden ve pazarlayanlar, hiçbir etkinliğe ürünlerinin marka, amblem ya da işaretlerini kullanarak destek olamaz. TV’lerdeki dizi, film ve müzik kliplerinde alkollü içkiyi özendirici görüntülere yer verilemez.

EŞANTİYON YASAK: Alkollü içkileri üreten, ithal eden ve pazarlayanlar teşvik, hediye, eşantiyon, promosyon veya bedelsiz olarak alkollü içki dağıtamaz. Alkollü içkiler, 18 yaşını doldurmamış kişilere satılamaz veya sunulamaz. 18 yaşını doldurmayanlar, alkollü içkilerin üretim, pazarlama ve satışında istihdam edilemez.

SATIŞ YASAĞI: Alkollü içkiler, otomatik satış makineleri veya basın-yayın yoluyla tüketicilere satılamaz ve posta ile gönderilemez. 22:00 ila 06:00 saatleri arasında perakende olarak satılamaz. Sunum izni verilen yerlerde açık olarak tüketilebilir. Bu yerlerde tesis sınırları dışında tüketilmek üzere alkollü içki satışı yapılamaz. Alkollü içkiler, işletme dışından görülecek şekilde perakende olarak satışa arz edilemez.

KARAYOLLARINDA YASAK: Meskun mahaller ve konaklama yerleri hariç olmak üzere, otoyol ve devlet karayollarındaki yapı ve tesislerde alkollü içki satışına ve tüketimine izin verilmez. Öğrenci yurtları, sağlık hizmeti verilen yerler, spor müsabakası yapılan stadyum ve kapalı spor salonları, eğitim ve öğretim kurumları, kahvehane, kıraathane, pastane, bezik ve briç salonları ile akaryakıt istasyonlarının mağaza ve lokantalarında alkollü içki satışı yapılamaz.Denmesine rağmen Şarköy ilçesinde bulunan Mersubat, Tütün  ve Alkolü içecek satan ve üreten işletmenin binanın duvarına lise yolunda ve 18 yaşında küçük vatandaşların göre bileceği şekilde Olkollü içeçek tabalesının bariz şekilde yaşanını çıktığı günden  buyana beş yıl geçmesine rağmen yetkililer tarafından uyarılmadığı ve yasal işlem yapılmadığı gibi kaldırılmadığı iddia edildi.

 
ETİKET :  

Tümü