Ortaköy Askeri Kışlada Yangın - Şarköy Haberleri - Şarköy Haber

Ortaköy Askeri Kışlada Yangın

17-09-2020 | 13:39

Çanakkale'nin Gelibolu ilçesinde çıkan orman yangını kısmen kontrol altına alındı.

Kavakköy köyü yakınındaki ormanlık alanda henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı.

Bunun üzerine Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı ekipler bölgeye sevk edildi.

Yangına Uçak, 5 helikopter, 24 arazöz, 3 dozer, 9 su ikmal ve 2 ilk müdahale aracının yanı sıra belediyelerin itfaiye araçlarıyla müdahale ediyor.

Söndürme çalışmalarına 150 personelin katıldığı bildirildi.

Ekiplerin uzun uğraş verdiği yangın kısmen kontrol altına alındı.

Bu arada bölgede etkili olan kuvvetli rüzgar yangının söndürülmesini zorlaştırıyor.

Ekipler kuvvetli rüzgar karşısında yangını söndürmek için yoğun mücadele veriyor.

- "Ekipler derhal yangın bölgesine sevk edildi"

Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada ise Anafartalar Orman İşletme Müdürlüğü Gelibolu Şefliği 110 ve 113 numaralı bölmelerde orman arazisinden duman çıktığının tespit edildiği belirtildi.

Ekiplerin derhal yangın bölgesine sevk edilerek 13 dakika sonra ilk müdahalenin yapıldığı bildirilen açıklamada, şu bilgilendirme yapıldı:

"Yangın ihbarıyla Çanakkale'de konuşlu 2 helikopter ile Bursa, Balıkesir ve Edremit'ten helikopterler yangın mahalline hareket ettirilmiştir. Akabinde destek amaçlı su atar uçak hareket ettirilmiştir. Kontrol altına alma çalışmaları aleyhte kuvvetli rüzgar ve bozuk arazi şartlarına rağmen olumlu yönde devam etmektedir."

Kaymakam Kılınçkaya yangın bölgesinde

 

Kavakköy Beldesi sınırları içerisinde kalan, Ortaköy ve Dirikköy mevkii arasındaki 18.Mekanize Tugay Komutanlığı Fahrettin Altay kışlasında çıkan orman yangını nnedeniyle kaymakan Hakan Kılınçkaya yangın bölgesinde incelemelerde bulundu

Yangın söndürme çalışmalarını yerinde görmek ve bilgi almak üzere oalay mahalline giden  kaymakam Hakan Kılınçkaya, 2. Kolordu Komutanı Tümgeneral Mustafa Oğuz ve 18. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Yüksel Erdn yangın bölgesinde incelemelerde bulundu ve  yetkililerden yaklaşık 20 hektar alanın yandığı bilgisini aldılar. 
Yangına orman işletmesi ekiplerinin yanı sıra ilçe ve çevre belediye itfaiyeleri ile yangın söndürme helikopterleri ve arazözler müdahale etti ve yoğun çalışmalar sonucu yangın kontrol altına alındı.

Kavakköy'deki orman yangını kontrol altına alındı.Çanakkale'nin Gelibolu ilçesine bağlı Kavakköy beldesi yakınlarında çıkan orman yangını kısmen kontrol altına alınırken, bölgede soğutma çalışmaları sürüyor.

 

 Çanakkale'nin Gelibolu ilçesine bağlı Kavakköy beldesi yakınlarında bulunan orman ve makilik alanda saat 14.15 sıralarında henüz belirlenemeyen bir nedenle yangın çıktı. Dumanları gören vatandaşlar durumu ALO 177 Oman Yangını İhbar Hattına bildirdi. Şiddetli rüzgarın etkisiyle büyüyen alevlere; 5 helikopter, 1 uçak, 24 arazöz, 3 dozer ve 150 personel ile müdahale etti. Ormanlık alanda çıkan yangın kısmen kontrol altına alınırken, bölgede soğutma çalışmaları sürüyor.

Öte yandan, yaklaşık 20 hektarlık bir alanın zarar gördüğü bildirildi. 

 

 
ETİKET :  

Tümü